Tapety pulpitu Wyślij pocztówkę Książka teleadresowa Newsletter Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Strona główna Do góry Wersja do druku Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Szukaj
Nasze miasto
  • Nasze miasto
Łowicz - Miasto w województwie łódzkim, położone nad Bzurą, na Równinie Łowicko - Błońskiej, ok. 31 tys. mieszkańców, powierzchnia miasta 23,4 km2.

Stolica Powiatu Łowickiego. Ośrodek akademicki, centrum kultury ludowej regionu łowickiego. Ważne połączenia komunikacyjne kolejowe i drogowe. Przemysł spożywczy, włókienniczy i materiałów budowlanych.

Najstarsza wzmianka o Łowiczu pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 7 lipca 1136 roku. Prawa miejskie otrzymał przed 1298 r.

Około 1355 abp Jarosław Bogoria Skotnicki zbudował tu gotycki zamek murowany - prymasów.

W 1433 r. powstała Prymasowska Kapituła Łowicka, a przy Kolegiacie najstarsza w kraju kolonia Uniwersytetu Krakowskiego.

Dzięki położeniu na ważnych szlakach handlowych, licznym przywilejom i jarmarkom miasto wspaniale się rozwijało - od 1572 r. w okresach bezkrólewia, Łowicz pełnił funkcję "drugiej stolicy" Rzeczypospolitej. Okres rozkwitu przerwał "potop szwedzki", ale po wojnach ze Szwedami, aż do rozbiorów, Łowicz był ważnym ośrodkiem kultury i edukacji (w 1668 r. powstaje kolegium pijarskie).

Po rozbiorach miasto znalazło się pod panowaniem pruskim, od 1807 r. w Księstwie Warszawskim, od 1815 r. w Królestwie Polskim. W 1820 r. dobra łowickie przechodzą na własność Wielkiego Księcia Konstantego i jego żony Joanny Grudzińskiej "Księżnej Łowickiej".W czasie powstania listopadowego w Łowiczu zorganizowano Gwardię Narodową, a po jego klęsce dobra łowickie przeszły na własność cara Mikołaja I.

Już w 1845 r. Łowicz posiadał połączenie kolejowe z Warszawą, a od 1862 r. z Bydgoszczą. Mimo licznych represji za bohaterski udział w powstaniu styczniowym 1863 r., miasto rozwija się gospodarczo, edukacyjnie i kulturalnie.

We wrześniu 1939 r. w mieście i okolicy rozegrała się, największa w kampanii wrześniowej, bitwa nad Bzurą. Po klęsce czynnie działał ruch oporu. W latach 1940-41 funkcjonowało tu getto żydowskie. Po wojnie w mieście powstają nowe zakłady przemysłowe i przetwórcze.

W 1992 papież Jan Paweł II utworzył Diecezję Łowicką ze stolicą w Łowiczu. Powstały liczne szkoły wyższe: Mazowiecka Wyższa Szkoła Humanistyczno-Pedagogiczna, Kolegium Nauczycielskie, Kolegium Nauczycielskie Języków Obcych, Szkoła Zarządzania i Marketingu, filia SGGW oraz Wyższe Seminarium Duchowne i Kolegium Teologiczne.

W 1999 roku Łowicz odwiedził Jan Paweł II, który Katedrę Łowicką podniósł do rangi Bazyliki Mniejszej.
2007 © Copyright by Urząd Miejski w Łowiczu
Liczba odwiedzin: 17242050
Data aktualizacji: 2015-11-24
Wykonanie: P®ESTO