Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Łowiczu

Imieniny: Marii, Antoniny
Dzisiaj jest: 3 maja 2024

Narzędzia

Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt

Wyszukiwarka


Biuletyn Informacji Publicznej

Menu główne


Sprawy w Urzędzie


Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
Sprawa:Zastrzeżenie / cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL
Kategoria:Sprawy obywatelskie
Rodzaj:PESEL
Termin załatwienia:Wniosek rozpatrywany jest niezwłocznie – urzędnik przyjmie wniosek, wprowadzi do systemu i po pozytywnej weryfikacji tożsamości wyda potwierdzenie dokonanej czynności; przez Internet usługa realizowana będzie od razu
Tryb odwoławczy:Tryb odwoławczy nie przysługuje
Opłaty:Złożenie wniosku nie podlega opłacie;

Możliwe dodatkowe opłaty: opłata skarbowa 17 zł od pełnomocnictwa, pełnomocnictwo, którego udzielasz małżonkowi, wstępnemu (rodzicowi, dziadkowi), zstępnemu (dziecku, wnukowi) lub rodzeństwu jest bezpłatne.

Opłaty można dokonać we wpłatomacie – na miejscu w Urzędzie Miejskim w Łowiczu lub przelewem na rachunek bankowy
Miejsce złożenia dokumentów:Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Łowiczu Stary Rynek 1, pok.25 w godzinach:
  • poniedziałek, wtorek, czwartek 8.00 – 15.00
  • środa 8.00 – 16.00
  • piątek 8.00 – 14.00
tel. 46 830 91 27; 46 830 91 71
Dodatkowe informacje:
  1. Jeśli zgłosisz utratę dowodu osobistego lub podejrzenie nieuprawnionego wykorzystania danych, Twój numer PESEL zostanie automatycznie zastrzeżony. Jeśli chcesz cofnąć zastrzeżenie musisz złożyć wniosek; cofnięcie nie dokona się automatycznie przy odbiorze nowego dowodu osobistego.
  2. Obowiązek weryfikacji zastrzeżenia numeru PESEL przy zawieraniu, np. umowy kredytu wejdzie w życie 1 czerwca 2024 r. Oznacza to, że nawet jeśli już teraz np. zastrzeżesz swój numer PESEL, to zastrzeżenie będzie działać dopiero od 1 czerwca 2024 r.
  3. Z usługi może skorzystać każdy kto ma numer PESEL i jest pełnoletni.
  4. Wniosek składa się osobiście w dowolnym urzędzie gminy, na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem; w przypadku niemożności złożenia wniosku o zastrzeżenie numeru PESEL spowodowanej chorobą, niepełnosprawnością lub inną niedającą się pokonać przeszkodą, zastrzeżenia numeru PESEL można dokonać przez pełnomocnika; pełnomocnik składa wówczas pełnomocnictwo szczególne (oryginał lub urzędowo poświadczona kopię) do dokonania tej czynności i potwierdza swoją tożsamość za pomocą dokumentu tożsamości. Cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL można dokonać wyłącznie osobiście – nie można dokonać tego przez pełnomocnika.
  5. W imieniu osoby nie posiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych (ubezwłasnowolnienie całkowite /częściowe) wniosek o zastrzeżenie lub cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL może złożyć opiekun prawny lub kurator – dotyczy tylko wniosku składanego w dowolnym urzędzie gminy ( nie za pośrednictwem Internetu).
  6. Liczba zastrzeżeń jest nielimitowana; zastrzeżenie można cofnąć w dowolnym czasie, a później je ponowić, ponowne zastrzeżenie będzie jednak możliwe po upływie 30 minut od chwili cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL; to samo dotyczy cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL.
Wymagane dokumenty:
  1. Wypełniony i podpisany Wniosek o zastrzeżenie albo cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL, jeśli nie chcesz wypełniać wniosku samodzielnie, możesz poprosić urzędnika, aby wydrukował wypełniony wniosek z systemu.
  2. Do wglądu: dokument, który potwierdzi Twoją tożsamość: dowód osobisty lub paszport.
  3. Pełnomocnictwo szczególne (takie, który upoważnia do wykonania konkretnej czynności w Twoim imieniu) – jeśli w związku z Twoją chorobą, niepełnosprawnością lub inną nie dającą się pokonać przeszkodą reprezentuje Cię pełnomocnik.
  4. Do wglądu: oryginał orzeczenia sądu – jeśli jesteś opiekunem prawnym lub kuratorem i składasz wniosek w imieniu osoby, która nie posiada zdolności do czynności prawnych albo ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych.
  5. W przypadku cudzoziemców – dokument podróży cudzoziemca lub inny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo.
  6. W przypadku obywateli Ukrainy lub małżonka obywatela Ukrainy bez obywatelstwa ukraińskiego, posiadającego numer PESEL ze statusem UKR, i nie posiadającego żadnego z wyżej wymienionych dokumentów – inny dokument, na podstawie którego ustalono twoją tożsamość przy nadawaniu statusu UKR.
  7. Jeśli chcesz sprawdzić jakie masz prawa związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych w tej sprawie – w załącznikach Klauzula informacyjna RODO
Podstawa prawna:
  1. Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności.
  2. Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 7 listopada 2023 r. w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania wniosków stosowanych przy zastrzeganiu albo cofaniu zastrzeżenia numeru PESEL.
Treść:
  • Procedura dotyczy zarówno zastrzeżenia, jak i cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL
  • Zastrzeżenia numeru PESEL można dokonać również przez Internet; aby skorzystać z usługi, potrzebujesz profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego, e-dowodu lub danych do logowania do bankowości elektronicznej.
Załączniki:

Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): UM Łowicz (2023-11-27 13:37:25)
Informację zmodyfikował(a): UM Łowicz (2023-11-27 13:40:27)
Liczba odwiedzin: 44
Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij